PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA

Czym jest psychoterapia i psychoterapia indywidualna?

Dla mnie psychoterapia, poza dziedziną nauki, która pozwala człowiekowi wyjść na prostą,  psychoterapia jest relacją zaufania z drugim człowiekiem, za którą idzie zmiana.  Tak naprawdę w psychoterapii największą pracę wykonuje nie psychoterapeuta, ale osoba ,która przychodzi do psychoterapeuty.

Psychoterapia jest więc zmianą.
Jednym z założeń psychoterapii jest to, że osoba, która poddaje się psychoterapii wprowadza tę zmianę w praktyce.
Psychoterapia nie kończy się w gabinecie, ona się w gabinecie zaczyna, a trwa dalej kiedy ktoś wychodzi w świat.

Jak wygląda psychoterapia?

Pierwsze spotkanie jest zawsze spotkaniem rozeznającym.  Najpierw słucham,  kto z czym przychodzi.
Na pierwszym spotkaniu zastanawiamy się wspólnie czy psychoterapia jest w ogóle potrzebna, czy jest w danym przypadku pomocna i sensowna. Nie robimy nic na siłę, bo może warto by było skorzystać najpierw z innej pomocy i tutaj się zastanawiamy czy może kogoś polecić.
Jeżeli razem uznajemy, że ta osoba jest zainteresowana spotkaniami  i ja mogę się tego odpowiedzialnie podjąć , to umawiamy się na ilość spotkań, na długość terapii, opisuję na czym będzie polegała terapia u mnie, biorąc pod uwagę to, co usłyszałam i ustalamy częstotliwość spotkań, czy spotykamy się raz w tygodniu, czy raz na dwa tygodnie.
Są osoby, które potrzebują naprawić jeden problem i wtedy umawiamy się konkretnie na ilość spotkań i zajmujemy się tylko tym problemem i może to zająć na przykład około 10 spotkań .
A są osoby, które potrzebują więcej rzeczy sobie poukładać, bo ktoś jest bardzo pogubiony i czasem ktoś nie wie czego chce, więc wtedy psychoterapia może być dłuższa.
Terapia ma usamodzielnić człowieka, żeby umiał radzić sobie ze swoimi problemami. Psychoterapia  ma oczywiście też na celu spotkanie się z samym sobą przepracowania jakiś bardzo trudnych rzeczy, mogą to być też problemy traumatyczne.
Jeśli ktoś przychodzi na terapię, to musi mieć świadomość, że jego problemy nie znikną, ale on będzie na tyle silny, że będzie mógł sobie sam z tymi sprawami w swoim życiu poradzić, stawić czoło temu, co go spotyka.

Z jakimi problemami przychodzą ludzie do psychoterapeuty?

Problemy są tak różne jak różne są ludzkie losy i ludzkie życie i ludzkie emocje.
Problemy też można pogrupować począwszy od uzależnienia po problemy z relacjami w małżeństwie , w rodzinach, w związkach, w pracy, z dziećmi, problemy z macierzyństwem, ojcostwem.
Ale jestem po to, by pomagać, żeby nikt nie był sam.
ZAPRASZAM NA KONSULTACJĘ WSTĘPNĄ  ŁÓDŹ

JOANNA STEMPIEŃ
ZADZWOŃ lub NAPISZ

 
psychoterapia indywidualna
psychoterapia Łódź